Комп’ютерна томографія (КТ) – метод пошарового рентгенологічного обстеження, що базується на комп’ютерній реконструкції зображення, отриманого при круговому скануванні об’єкта вузьким пучком рентгенівського випромінювання.
Комп’ютерна томографія (КТ) – метод пошарового рентгенологічного обстеження, що базується на комп’ютерній реконструкції зображення, отриманого при круговому скануванні об’єкта вузьким пучком рентгенівського випромінювання.
Завдяки широкому спектру застосування КТ є основним методом візуалізації в медицині, необхідна для діагностики травм голови, грудної клітки та черевної порожнини, внутрішніх органів, а також для виявлення неопластичних уражень, крововиливів, емболій.
Перевага комп’ютерної томографії полягає в швидкому проведенні обстеження, можливості сканування декількох ділянок за короткий проміжок часу (до 10 хвилин).
При травмах голови, для диференціації ішемічного та геморагічного гострого порушення мозкового кровообігу (ГПМК), а також субарахноїдального крововиливу (САК), для діагностики органічних причин головного болю та запаморочення, нейродегенеративних захворювань, таких як деменція, для виключення судинних мальформацій, пухлин головного та спинного мозку, для виявлення причин болю в спині та інших симптомів неврологічних захворювань.
При підозрі на проліферативні ураження головного та спинного мозку, судинні мальформації, а також післятравматичні та неопластичні зміни черепа та хребта.
Для діагностики захворювань легень та стінок грудної клітки, оцінки лімфатичних вузлів середостіння, діагностики тромбоемболії легеневої артерії (ТЕЛА), пневмоконіозів, ідіопатичного легеневого фіброзу (ІЛФ), для оцінки печінки, жовчовивідних шляхів, підшлункової залози, кишківника, надниркових залоз, нирок, сечоводів, сечового міхура, передміурової залози, матки та яйників.
Для оцінки скелетно-м’язевої системи після травми, перед та після оперативних втручань, для діагноcтики пухлин, дегенеративних та запальних процесів кісток, хвороби Педжета та фіброзної дисплазії кісток, а також для оцінки деяких великих суглобів, таких як кульшові, колінні.
З метою виявлення та визначення ступеня поширеності неопластичного процесу. Зазвичай пацієнти скеровуються перед запланованим та впродовж лікування для моніторингу його ефективності.
Для діагностики багатьох невідкладних станів у хірургії та хронічних захворювань органів черевної порожнини та малого тазу, що потребують оперативного втручання. КТ часто застосовують для оцінки стану великих судин перед запланованою операцією.
З метою діагностики запалення чи інших патологічних процесів приносових пазух, порожнини носа, глотки, середнього та внутрішнього вуха, слинних залоз; а також для більш точної характеристики вузлових утворень на шиї.
Для детальнішого обстеження з метою діагностики запальних, неопластичних та післятравматичних процесів.
При необхідності можлива реконструкція в об’ємні зображення трахеї та бронхів, тонкого та товстого кишківника, так звані віртуальна бронхоскопія та віртуальна колоноскопія.
Перед дослідженням пацієнт переодягається в лікарняний одяг і лягає на стіл комп’ютерного томографа, який буде пересуватися під час сканування. Якщо планується використовувати в/в контраст, у вену вставляється катетер. Лежати під час процедури потрібно нерухомо.
Процедура комп’ютерної томографії безболісна, зазвичай триває декілька хвилин, добре переноситься пацієнтами. Недолік КТ – це вплив шкідливих рентгенівських променів. Вагітність і молодший дитячий вік мають умовні протипоказання через променеве навантаження.
Після виконання процедури комп’ютерної томографії пацієнту необхідно дотримуватися рекомендацій медичного персоналу та лікаря.
Під наглядом лікаря відбувається підготовка до обстеження, після чого пацієнт лягає на висувний стіл томографа
В залежності від ділянки обстеження та методу процедура може тривати від 1 до 30 хвилин
Після обстеження пацієнт може повертатись до звичної діяльності, дотримуючись рекомендацій
Залишите повідомлення та очікуйте дзвінка медичного реєстратора