Сцинтиграфія

Сцинтиграфія — метод променевої діагностики — однофотонної емісійної томографії (ОФЕКТ, від англ. Single-photon emission computed tomography, SPECT) — це комплексний метод дослідження ядерної медицини, застосований у клінічній практиці.

Що таке сцинтиграфія? Як відбувається обстеження?

Цей метод є безболісним і призначений для візуалізації органу та, перш за все, для оцінки його функції за допомогою малих доз радіоактивних ізотопів. Радіоіндикатор – це свого роду контрастне середовище, що складається із молекули-вектора і радіоактивного маркера (ізотопу). Молекула-вектор поглинається певною структурою організму (орган, тканина, рідина). Радіоактивна мітка служить «передавачем»: випускає гама-промені, які реєструються гама-камерою. Кількість введеного радіофармацевтичного препарату така, що випущене ним випромінювання легко вловлюється, але при цьому він не справляє токсичного впливу на організм.

Сцинтиграфія є визнаним безпечним діагностичним методом, який допомагає лікарям правильно проводити лікування. Поглинута доза не перевищує подвійну дозу рентгену легень, а в деяких випадках значно нижча.

Метод SPECT широко використовується в ендокринології, онкології, а також при деяких захворюваннях нервової системи, сечової та остеоартикулярної систем. Це дозволяє проводити обстеження черепно-мозкового кровотоку, розташування черепно-мозкового рецептора та діагностику мозку за допомогою так званих онкофільних маркерів. Це дає змогу виявити функціональні розлади досліджуваних органів, часто навіть до того, як є помітні докази морфологічних уражень, і полегшує точні діагнози. Це допомагає контролювати прогресування захворювання та ефективність лікування.

Сканування здійснюється за допомогою гамма-камери — це останнє покоління апаратів ядерної медицини. Результат може бути представлений як комп’ютерний малюнок залежно від конкретних вимог – можливі зміни кольорових масштабів, фільтрація, згладжування та перевірка функцій органів. Мобільні (обертаючі) гамма-камери дозволяють отримувати зрізові зображення (томографія), подібні до комп’ютерної томографії. Ці зображення отримуються з кругових рухів головної частини машини навколо тіла пацієнта.

Переваги сцинтиграфії

Метод дозволяє з високою чутливістю виявляти метастази в кістки при раку легені, молочної, передміхурової, щитоподібної залози, раку нирок, сечового міхура і інших видів злоякісних новоутворень.

Протипоказання до проведення сцинтиграфії:

  • Тяжкий стан пацієнта.
  • Вагітність (будь-який термін).
  • Грудне вигодовування (створює певні обмеження для обстеження – бажано припинити грудне вигодовування протягом 12 годин після введення радіоактивного препарату, а перша порція молока ​​після процедури, не повинна даватися дитині).
  • Сканування не слід проводити відразу після або під час променевої терапії, хіміотерапії (не раніше ніж через 3-4 місяці), після ендоскопічних досліджень, операцій або біопсії, за винятком окремих випадків, встановлених лікарем.
  • Не призначають сцинтиграфію пацієнтам, які за кілька діб до неї проходили рентгенографію з барієм, оскільки результати можуть бути неточними.

Підготовка до сцинтиграфії:

На сцинтиграфічне обстеження просимо з’явитися за 15 хвилин до призначеного часу. Перед виконанням обстеження Вас попросять заповнити анкету та засвідчити підписом інформовану згоду на виконання обстеження.

В день сканування хворому дозволений легкий сніданок та 100-200 мл чаю або води. Пацієнт має бути одягнений у теплий, зручний одяг, без металевих деталей (таких як блискавки, металеві ґудзики та ін).

Процедура не вимагає роздягання; проте ювелірні вироби потрібно зняти. Пацієнт повинен повідомити працівників, якщо він (вона) вживає антибіотики або стероїди, застуджений в день обстеження, мав якісь медичні процедури протягом останнього місяця, знаходиться в середині хіміо-або променевої терапії, або його вага значно змінилася (більше 5 кг). Безпосередньо перед дослідженням необхідно повністю спорожнити сечовий міхур. Можна приймати медикаменти, призначені лікарем.

  • При собі потрібно мати: документ, що засвідчує особу з фотографією, оригінальне направлення заповнене лікарем з його підписом і печаткою, медичну документацію, включаючи результати проведених до цього часу досліджень(епікризи (виписки) після стаціонарного лікування, дані МРТ, КТ, радіонуклідних досліджень), компакт-диски, фотографії, резюме лікарень.
  • Приблизно 1,5 літра мінеральної води, яку слід пити лише за інструкціями медсестри.

Дослідження проводиться в положенні лежачи або сидячи. Важливою умовою є збереження нерухомості тіла пацієнта під час дослідження.

Сцинтиграфія у Івано-Франківську

Звернутися за телефонами:

Залиште повідомлення та очікуйте дзвінка медичного реєстратора

Відправлення форми підтверджує вашу згоду на обробку персональних даних.