Сцинтиграфія кісток скелету (планарна) "Євроклінік"

Що таке сцинтиграфія?

Сцинтиграфія — це комплексний метод дослідження ядерної медицини, застосований у клінічній практиці. Цей метод є безболісним і призначений для візуалізації органу та, перш за все, для оцінки його функції за допомогою малих доз радіоактивних ізотопів.

Радіоіндикатор – це свого роду контрастне середовище, що складається із молекули-вектора і радіоактивного маркера (ізотопу). Молекула-вектор поглинається певною структурою організму (орган, тканина, рідина). Радіоактивна мітка служить «передавачем»: випускає гама-промені, які реєструються гама-камерою. Кількість введеного радіофармацевтичного препарату така, що випущене ним випромінювання легко вловлюється, але при цьому він не справляє токсичного впливу на організм.

Сцинтиграфія є визнаним безпечним діагностичним методом, який допомагає лікарям правильно проводити лікування. Поглинута доза не перевищує подвійну дозу рентгену легень, а в деяких випадках значно нижча.

Метод SPECT широко використовується в ендокринології, онкології, а також при деяких захворюваннях нервової системи, сечової та остеоартикулярної систем. Це дозволяє проводити обстеження черепно-мозкового кровотоку, розташування черепно-мозкового рецептора та діагностику мозку за допомогою так званих онкофільних маркерів. Це дає змогу виявити функціональні розлади досліджуваних органів, часто навіть до того, як є помітні докази морфологічних уражень, і полегшує точні діагнози. Це допомагає контролювати прогресування захворювання та ефективність лікування.

НА ОБСТЕЖЕННЯ СЦИНТИГРАФІЇ ПАЦІЄНТ МОЖЕ БУТИ СКЕРОВАНИЙ

 • Онкологом
 • Хірургом
 • Урологом
 • Терапевтом
 • Ортопедом-травматологом

Сканування SPECT використовується при діагностиці захворювань кісток та суглобів, нирок, нервової системи, серця та судин, щитоподібної залози та печінки.

Протипоказання до проведення сцинтиграфії:

 • Вагітність (будь-який термін).
 • Грудне вигодовування (створює певні обмеження для обстеження – бажано припинити грудне вигодовування протягом 12 годин після введення радіоактивного препарату, а перша порція молока ​​після процедури, не повинна даватися дитині).
 • Тяжкий стан пацієнта.
 • Сканування не слід проводити відразу після або під час променевої терапії, хіміотерапії (не раніше ніж через 3-4 місяці), після ендоскопічних досліджень, операцій або біопсії, за винятком окремих випадків, встановлених лікарем.
 • Не призначають сцинтиграфію пацієнтам, які за кілька діб до неї проходили рентгенографію з барієм, оскільки результати можуть бути неточними.

Переваги сцинтиграфії

Сцинтиграфія дозволяє з високою чутливістю виявляти метастази в кістки при раку легені, молочної, передміхурової, щитоподібної залози, раку нирок, сечового міхура і інших видів злоякісних новоутворень.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ОБСТЕЖЕННЯ?

Перед обстеженням

Спеціальної підготовки чи суворих обмежень перед динамічною реносцинтиграфією немає. Введений радіофармацевтичний агент не впливає на здатність працювати з технікою та керувати автомобілями

В день обстеження

 • На сцинтиграфічне обстеження просимо з’явитися за 15 хвилин до призначеного часу.
 • Перед виконанням обстеження Вас попросять заповнити анкету та засвідчити підписом інформовану згоду на виконання обстеження. В день сканування хворому дозволений легкий сніданок та 100-200 мл чаю або води.
 • Пацієнт має бути одягнений у теплий, зручний одяг, без металевих деталей (таких як блискавки, металеві ґудзики та ін).
 • Процедура не вимагає роздягання; проте ювелірні вироби потрібно зняти.
 • Пацієнт повинен повідомити працівників, якщо він (вона) вживає антибіотики або стероїди, застуджений в день обстеження, мав якісь медичні процедури протягом останнього місяця, знаходиться в середині хіміо-або променевої терапії, або його вага значно змінилася (більше 5 кг).
 • Безпосередньо перед дослідженням необхідно повністю спорожнити сечовий міхур. Можна приймати медикаменти, призначені лікарем.
 • При собі мати: документ, що засвідчує особу з фотографією, оригінальне направлення заповнене лікарем з його підписом і печаткою, медичну документацію, включаючи результати проведених до цього часу досліджень(епікризи (виписки) після стаціонарного лікування, дані МРТ, КТ, радіонуклідних досліджень), компакт-диски, фотографії, резюме лікарень.
 • Приблизно 1,5 літра мінеральної води, яку слід пити лише за інструкціями медсестри.

Як протікає обстеження?

Дослідження проводиться в положенні лежачи або сидячи. Важливою умовою є збереження нерухомості тіла пацієнта під час дослідження.

Реносцинтиграфія

 • Введення препарату проводиться в маніпуляційному кабінеті внутрішньовенно із розрахованої активності об’ємом 0,3-0,5 мл швидко. Після введення радіофармпрепарату проводиться запуск комп’ютерної програми і починається збір інформації з експозицією 1 кадр за 1 хвилину. Тривалість дослідження у дітей – 20 хвилин, у дорослих – 30 хвилин.
 • Сканування здійснюється за допомогою гамма-камери.
 • Перед початком дослідження пацієнта розташовують на столі гамма-камери лежачи на спині, руки за головою, визначають параметри локалізації тіла пацієнта для встановлення області нирок в зоні детекторів гамма-камери.
 • При посиленні больового синдрому в цьому положенні необхідно повідомити лікаря. Детектор фіксує розподіл радіофармпрепарату в організмі пацієнта.
 • Після проведення дослідження пацієнт перебуває в залі очікування центру протягом 1-2 годин. Результат сканування видається на руки пацієнту.

Остеосцинтиграфія

 • Введення препарату проводиться в маніпуляційному кабінеті внутрішньовенно. Протягом приблизно однієї години відпочинку та релаксації введений ізотоп природним чином буде розподілятися в організмі. В цей час потрібно уникати розмов та зайвих рухів.
 • Дослідження проводиться через 1,5 – 3 години від моменту введення препарату і триває від 20 до 60 хвилин. Пацієнт направляється в спеціальну кімнату співробітником лабораторії і просить лягти в належному положенні на зручне ліжко, яке потім буде пересуватися всередині сканера SPECT.
 • Сканування здійснюється за допомогою гамма-камери. Протягом всього сканування пацієнт залишається в лежачому положенні і нерухомо протягом декількох хвилин, при посиленні больового синдрому в цьому положенні необхідно повідомити лікаря. За цей час детектор фіксує розподіл радіофармпрепарату в організмі пацієнта.
 • Після проведення дослідження пацієнт перебуває в залі очікування центру протягом 1-2 годин. Результат сканування видається на руки пацієнту через 15-30 хвилин після його закінчення. У деяких випадках виникає необхідність додаткового дослідження через 24 години після введення препарату.

Підготовка до процедури

Під наглядом лікаря відбувається підготовка до обстеження, після чого пацієнт лягає на вузький стіл

Тривалість процедури

В залежності від ділянки обстеження та методу процедура може тривати від 3 до 4 годин

Результат процедури

Після обстеження пацієнт може повертатись до звичної діяльності, дотримуючись рекомендацій

Звернутися за телефонами:

Залиште повідомлення та очікуйте дзвінка медичного реєстратора

Відправлення форми підтверджує вашу згоду на обробку персональних даних.